فرش بختیاری برای آمریکایی ها و آلمانی ها جذاب شد!

3

چهارمحال و بختیاری خاستگاه بسیاری از هنرهای سنتی و صنایع دستی، به ویژه فرش دستباف است به طوری که دار قالی در بسیاری از خانه ها هنوز هم پا برجاست.

Image result for ‫فرش بختیاری‬‎

تنوع نقش و نگارهای فرش بختیاری ویژگی اصلی و شاخص این فرش در میان فرش های شرقی است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

تمایز متعددی در فرش های ناحیه های مختلف چهارمحال و بختیاری مشاهده می شود و هنرمندان هر ناحیه ویژگی های خاصی را در قالی های منحصر به فرد خود به ودیعه گذاشته اند.

افسانه قانی، عضو هیات علمی دانشکده هنر دانشگاه شهرکرد در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری به عنوان یکی از استان های صاحب سبک در صنعت فرش کشور محسوب می شود که تولیدات آن به لحاظ مرغوبیت و تنوع طرح و نقش، معروفیت بین المللی داشته و به لحاظ درآمدزایی پس از کشاورزی و دامپروری حرف های زیادی برای گفتن دارد.

وی با بیان قدمت ۲۰۰ ساله هنر فرش در استان، گفت: تولیدات فرش دستباف استان، در سبک های یلمه، گل پتو، اولاد، لری باف، چالشتری و گبه به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، آمریکا، کانادا، آلمان و برخی کشورهای اروپایی صادر می شود.

قانی در ادامه گفت: وجه تمایز فرش دستباف چهارمحال و بختیاری نسبت به سایر استان ها، استفاده در مصارف خانگی به دلیل ارتفاع بالای پرز آن است که به کار بردن رنگ های متنوع از جمله نیلی و رناسی، فرش چهارمحال و بختیاری را برای کشور آلمان و آمریکا جذاب کرده است.

قانی با برشمردن رنگ های استفاده شده در فرش دستباف چهارمحال و بختیاری، گفت: در مجموع ۲۴ الی ۲۵ رنگ در بافت فرش های استان به کار می رود که عمده آن ها شامل رنگ های گرم سرخ، صورتی، بدنی، نیم رنگ، شمشادی (نارنجی)، قارایی، کرمی، نخودی و زرد و رنگ های سرد شامل سبز ماشی، سبز لجنی، آبی تخسار، آبی خانی، سورمه ای و مشکی است.

وی تصریح کرد: صنعت فرش دستباف در استان، تنها قالی بافی راشامل نمی شود، بلکه این هنر اصیل سبب اشتغال در صنعت تهیه ابزار، رنگرزی و مواد رنگ زا شده است.

قانی با اشاره به ثبت جهانی فرش چالشتر و یلمه بروجن، گفت: گسترش هنر فرش استان، نیازمند توجه به سلیقه بازار، نوع آوری و حفظ اصالت آن است، برای مثال مردم کشور دانمارک خواهان خرید فرش هایی با رنگ روشن هستند، توجه به این سلایق منوط به حفظ طرح و رنگ فرش است.

قانی یادآور شد: عدم تناسب عرضه و تقاضا، آگاهی ناکافی بافندگان از کیفیت مواد اولیه، عدم استقبال بافندگان از مجتمع های کارگاهی، نبود محیط کار مناسب برای تولیدکنندگان فرش، تنزل آموزش سنتی در امر قالی بافی، نبود ارتباط بین تولید کنندگان، مهاجرت روستائیان و یک جا نشینی و تولید قالی با کیفیت پایین از مهم ترین مشکلات در این صنعت است.

Image result for ‫فرش بختیاری‬‎

قانی با بیان مشکلات فروش فرش دستباف استان، گفت: رکود خرید به علت کاهش صادرات و تحریم، تنزل فرهنگ خرید قالی دستباف، آگاهی ناکافی افراد جامعه از مضرات فرش های ماشینی، کاهش صنعت توریسم و گردشگری، عدم تبلیغات مناسب، نبود شناسنامه مناسب برای قالی دستباف حین فروش، قوانین سخت گمرکی را از جمله مشکلات حوزه فرش برشمرد.

وی مشکلات بافندگان را موارد اقتصادی، عدم بیمه، نبود دسترسی به ابزار استاندارد، مشکلات آموزشی، اجتماعی- فرهنگی، عدم حمایت مسئولین و مشکلات بازرگانی عنوان کرد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: متاسفانه امروزه برخی از مردم و از جمله دختران به دلیل تحصیلات دانشگاهی، پرداختن به فعالیت هایی از جمله قالی بافی را دور از شان خود و مخصوص اقشار فقیر جامعه می دانند و تمایلی برای ورود به این عرصه ندارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان مزیت های قالی دستباف نسبت به فرش ماشینی، گفت: قالی دستباف به دلیل اینکه یادگار اجداد ما است، سبب ایجاد نوعی حس نوستالژی با نیاکان می شود، به علاوه فرش دستباف به دلیل استفاده از پشم، هم برای سلامتی مناسب بود و از طرفی با گذشت زمان ماندگاری بالاتر و درنتیجه کیفیت بهتری پیدا می کند، این درحالی است که الیاف آکرولیک تشکیل دهنده فرش ماشینی سلامت انسان را تهدید می کند.

قانی در پایان گفت: فرهنگ سازی و ایجاد رغبت نسبت به هنر اصیل ایرانی، به خصوص در میان قشر جوان، نیازمند راه اندازی پویشی همگانی از سمت متولیان امر و دستگاه های مربوطه است.

در ادامه علیرضا جیلان، رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در گفت گو با ایسنا اظهار کرد: سالیانه ۲۰ هزار متر مربع فرش دستباف در استان بافته می شود که از این میزان، ۸۰ درصد قابلیت صادرات دارد.

وی گفت: بیش از ۶۰ کارگاه قالی بافی متمرکز و غیر متمرکز در استان فعال است که ۱۰۰ هزار بافنده مشغول به کار بوده و از این تعداد ۵۰ هزار نفر وابسته به شرکت های تعاونی روستایی و شهری در شهرستان ها مشغول به فعالیت هستند.

جیلان ادامه داد: فرش چهارمحال و بختیاری در سال های گذشته، به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و آمریکا صادر می شد که این روند با شروع تحریم ها و نوسانات اقتصادی کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه لازم است فرش با ارزش افزوده بالاتر و صرفه جویی بیشتر بافته شود که هم برای بافنده و هم برای خریدار سود داشته باشد، تصریح کرد: برای رفع مشکل صادرات فرش استان، در ابتدا جذب سرمایه گذار داخلی و در مرحله بعد یافتن بازارهای جدید که البته زمان بر و هزینه بر است، می تواند راه گشا باشد.

جیلان در ادامه بر ضرورت وجود یک بیمه حمایتی همه جانبه برای بافندگان فرش تاکید و تصریح کرد: تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی در حال حاضر به ۱۱ هزار نفر رسیده و از طرفی برخی بیمه نامه های جدید نیز متاسفانه نتوانسته رضایت بافندگان را جلب کند و این امر موجب دلسردی بافندگان شده است.

جیلان با اشاره به علاقه مردم به استفاده از فرش دستباف، خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، مانع استفاده مردم از هنر فرش شده است، این در حالی است که مردم ما از قدیم تا به حال حامی هنر بومی و اصیل خود بوده اند.

وی با بیان اینکه برنامه آموزش بافت فرش و ارتباط بیشتر با دانشگاه، در دستور کار سازمان صمت قرار گرفته است، ادامه داد: آموزش های صحیح بافی و پیشرفته بافی، توجه به ابعاد استاندارد فرش، نقشه خوانی صحیح، سالم بودن گره ها و فرش از برنامه های پیش روی این سازمان برای بافندگان فرش استان است.

1/5 - (1 امتیاز)
3 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  یه جوری نوشتی انگار دخترا اهل کار نیستن ،خود شرکت تعاونی فرش دستباف شهرکرد پول چله ومایه را نقد می گیره ومتناسب با دلار آن را زیاد می کنه اما فرش را متفت می خره ،۴ ماه پول بافنده را نزد خودش نگه می داره و ثروت هنگفتی به جیب می زنه ،به این می گن برده داری نوین شما فرش را با دلار بخر ببینم کی نمی بافه.

  1. ناشناس می گوید

   به ایمیل من تماس بگیر. من ازت میخرم به دلار

   1. ناشناس می گوید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.