چرا بعضی فرش های دستباف بوی گوسفند می‌دهند؟

1

رفع بوی بدی که از فرش تان بلند می شود حتما باید راه و چاره ای داشته باشد.

بعضی بوها با نمک و لیمو یا جوش شیرین از بین بروند ولی باید اعتراف کنیم یک بو که بوی پشم گوسفند است به این راحتی ها از بین نمی رود.

بوی گوسفند در فرش دستباف

اگر فرش در محیطی مرطوب قرار بگیرد یا روی آن مایعی متشکل از آب بریزد تا زمانی که خشک نشود بوی زننده ای شما و خانواده تان را آزار خواهد داد.

برای برطرف کردن این مشکل کافی است فرش را چند روزی جلوی نور خورشید قرار بدهید تا مشکل بطور کامل برطرف شود.

اگر بو همچنان ادامه داشت بهتر است فرش را به قالیشویی بدهید تا آنها با شستشو و استفاده از مواد شیمیایی کلک بوی نامطبوع را بکنند.

اما اگر فرشی را که خریده اید و بو می دهد حواس تان باشد که سرتان کلاه نرود چراکه فرش های نویی که بوی آزاردهنده ای دارند حتما یک جای کارشان می لنگد.

علت بوی نامطبوع برخی فرش ها

پشم گوسفندها دارای کیفیت های متفاوتی است و مرغوب یا نامرغوب بودن بر بسیاری از ویژگی های فرش تاثیرگذار است.

نحوه چیدن پشم هم مهم است. پشمی که از گوسفند زنده چیده می شود و به پشم زنده معروف است معمولا مشکل خاصی ندارند اما مشکل بوی نامطبوع اکثرا مربوط به پشم هایی است که در بخش دباغی از پوست جدا شده اند.

علت بوی بد قالی چیست

پشم همچون مو از پیازچه ای که غده چربی در کنارش است رشد می کند و با چشم مسلح قابل تشخیص و رویت نیست.

گاهی دباغ ها که از محلولی مخصوص یا آهک برای جدا کردن پشم از پوست استفاده می کنند به دلیل عجله زیاد یا ناواردی به پشم آسیب می زنند.

آنها پشم را طوری از پوست جدا می کنند که همراه با قطعات بسیار ریز چربی است. این چربی در طول زمانی نه چندان کوتاه فاسد می شود و بوی نامطبوعی منتشر می کند و با آب و مواد شیمیایی یا بهداشتی قابل برطرف شدن نیست.

به عنوان مثال یک مشتری ایتالیایی چندی پیش زنگ زد که فرشی که خریداری کرده، بو می دهد. از او خواستیم فرش را چند روزی جلوی نور آفتاب پهن کند ولی دوباره تماس گرفت که فایده ای ندارد.

توصیه کردیم فرش را به قالیشویی بدهد و این کار هم جواب نداد و متوجه شدیم مشکل از پشم است.

این مشکل مربوط است به مواد اولیه قالیبافی و تاکنون راهکاری برای برطرف کردن آن پیدا نشده است.

فرش بوی بد گوسفند می دهد

چطور بفهمیم فرش با پشم خوبی بافته شده است

معمولا فرش های نو به دلیل تازه بافت بودن بویی شبیه به پشم گوسفند می دهند که بسیار کم است و پس از چند هفته یا ماه بوی اندک از بین می رود.

اما برای اینکه بفهمیم قالی مان از پشم خوبی برخوردار است باید با چندین بار چنگ زدن به فرش ببینیم پشمی که به دست مان می آید کم است یا زیاد؛ اگر کم باشد مشخص می شود مشکل خاصی نیست ولی چنانچه زیاد بود باید برای خرید آن تامل کنید.

اگر فرش یا دستبافته ای بوی غیر طبیعی می دهد یا بوی آزاردهنده ای می دهد به صلاح تان است قید خریدش را بزنید چراکه این بو تا آخر با فرش شما می ماند.

منبع: گلچه فرش

1 نظر
  1. حامد می گوید

    سلام.خسته نباشید ممنونم از مطالب بسیار خوبتان.
    در حدود 7 ماه پیش فرش 6متری پشم دستبافی خریدم که خطی به رنگ تیره در پایین آن بود که با درخواست ما برای رفع تیرگی فروشنده با موادی که بوی شدید وایتکس و جوهر نمک میداد تا حدی تیرگی را برطرف کردند .حدود دو هفته ای این بو بودکه بوی گوسفند شروع شد و بقدری زیاد شد که ما اصلا نتوانستیم از فرش استفاده کنیم و کلا از روز خرید یک یا دو روز پهن بود .با فروشنده تماس گرفتیم هر بار وعده دادند که بوی پشم است و بزودی رفع میشود تا از ایشان خواستیم مراجعه کنند و از نزدیک ببینند که هر بار خلف وعده کرده نیامدند .حالا میخواستم ببینم آیا با شکایت به اتحادیه فرش دستبافت آیا میتوانم فرش را مرجوع کنم با توجه به اینکه حدود 7ماه از زمان خرید میگذرد.
    با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.