ارسال 76 تخته فرش دستباف به صحن حضرت زهرا(س) از سوی کرمانی‌ها

0

مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان گفت: بانوان هنرمند استان کرمان تاکنون بیش از یک هزار و 837 متر مربع فرش دست باف جهت مفروش نمودن حرم مطهر حضرت علی علیه السلام در نجف اشرف ( صحن حضرت زهرا سلام الله علیها) بافته‌اند.

همایش ثبت جهانی فرش دستباف "ورامین "

مهدی تویسرکانی با اشاره به تفاهم ‌نامه‌ای که در بهمن سال ۱۳۹۳ فیمابین استاندار کرمان و ستاد مرکزی بازسازی عتبات عالیات منعقد شد، اظهار کرد: در این تفاهم‌ نامه ستاد بازسازی استان کرمان بافت ۳۰ هزار مترمربع فرش دست‌باف با اندازه؛ نقشه؛ رنگ و کیفیت مورد نظر ستاد مرکزی عتبات عالیات برای صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها در نجف اشرف را متقبّل گردید که این کار از اول مهر سال 94 آغاز شده است.

وی افزود: در پی این تفاهم، در ابتدا ۱۲۲ دار قالی در سطح استان برپا گردید و حدودا ۲۸۰ بانوی هنرمند بافنده، بافت فرش گره‌دار کرمانی با برند «فرش راور» را آغاز کردند.

مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان، در ادامه به بافت 15 تخته فرش به مساحت 217 متر مربع در سال 94 اشاره کرد و گفت: در مدت زمان فوق به طور متوسط در هر ماه دو و نیم تخته فرش تولید شده است.

تویسرکانی فرش بافته شده در کارگاه‌های فوق در سال 95 را 63 تخته جمعاً به مساحت 887 متر مربع اعلام و اظهار کرد: در سال جاری نیز در 10 کارگاه تولید فرش در شهرستان کرمان 53 تخته فرش به متراژ تقریبی 733 متر مربع تولید شده یا در دست تولید می‌باشد.

مدیر پروژه تولید فرش ستاد بازسازی عتبات عالیات کرمان با بیان اینکه مراکز تولید و بافت فرش برای صحن حضرت زهرا سلام الله علیها در شهرستان‌های مختلف استان در حال حاضر به 15 کارگاه افزایش یافته و کماکان درحال افزایش و توسعه هستند، گفت: تجهیز کارگاه؛ تامین مصالح مورد نیاز و نقشه و نیز پرداخت دستمزد متناسب هنرمندان قالی‌باف از اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان محسوب می‌گردد.

وی افزود: تجهیز و راه اندازی این کارگاه‌ها و نیز به‌کارگیری بخش قابل توجهی از قالی بافان مجرب سطح استان که تعداد آن‌ها در حال حاضر به قریب 400 نفر رسیده است در ایجاد اشتغال در استان سهم بسزایی داشته و نقش موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری حَفَظَهُ الله ایفا می‌کند.

تویسرکانی خاطرنشان کرد: تاکنون 1048 مترمربع از این فرش‌ها (76 تخته) در چند فاز توسط ستاد استان به نجف اشرف ارسال و تحویل مسئولین ذیربط شده و مابقی فرش‌های بافته شده نیز به‌زودی به عتبات عالیات ارسال خواهد شد.

علاوه بر اقدامات این ستاد؛ کارگاه‌های دیگری نیز در بعضی از شهرستان‌های استان توسط پیمانکار منتخب ستاد مرکزی بازسازی عتبات عالیات دایر گردیده که مطابق سهمیه اختصاص یافته، متعهّد به بافت فرش هستند.

این مطلب چطور بود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.