ضرورت استفاده بهینه از برند بین المللی فرش ساروق

0

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تبلیغ مستمر فرش ساروق به عنوان یک برند بین‌المللی تاکید کرد.

علی اکبر کریمی

علی اکبر کریمی در جلسه شورای اداری بخش ساروق از توابع شهرستان اراک با اشاره به ظرفیت بالای بخش ساروق برای توسعه و پیشرفت اظهار کرد: این بخش با 25 روستا و بالغ بر 11 هزار جمعیت استحقاق توجه بیشتری دارد و از طرفی به دلیل تازه تاسیس بودن این بخش نیازمند نگاه جدی تری برای استقرار زیرساخت‌ها و توسعه لازم در مرکز بخش و سایر روستاهاست.

وی از تبلیغ مستمر برند بین‌المللی ساروق به عنوان یکی از مهمترین مسائلی عنوان کرد که باید توسط مردم و مسئولان صورت گیرد و گفت: ساروق در صنعت فرش آوازه بین‌المللی و شهرت جهانی دارد. این ظرفیت سرمایه کمی به لحاظ فرهنگی و اقتصادی نیست و ضرورت دارد که این سرمایه عظیم در ساروق تقویت شود و این برند جهانی روز به روز مطرح‌تر شده و با انجام کار کیفی در صنعت فرش زمینه‌ساز تقویت آن شویم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌های این بخش در کنار صنعت فرش نظیر توسعه باغات گل محمدی و تولید گلاب در این منطقه گفت: نگاه جدی به سایر فعالیت‌های اقتصادی در این بخش می‌تواند تولیدات آن را در کنار فرش مطرح کرده و این محصولات با برند ساروق عرضه شود و در این عرصه مهمترین اقدامات توسعه کشت گیاهان دارویی و تولیدات باغی و زراعی است.

وی با اشاره به پیشینیه ارزشمند صنعت فرش منطقه ساروق، از این منطقه به عنوان یک منطقه هنرمند پرور و هنرمند خیز یاد کرد و اظهار کرد: رونق صنعت فرش و تنوع در کیفیت، ابعاد و طرح‌های بافته شده تطبیق داده شده با نیازهای جهانی و صادرات از یک طرف و از طرف دیگر تقویت تشکل‌های محلی برای پشتیبانی از قالیبافان و سازماندهی آنان از نظر بازاریابی و فروش می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، زمینه رونق و توسعه این صنعت را فراهم کند.

کریمی به ظرفیت های معنوی و مذهبی ساروق نیز اشاره کرد و گفت: توجه به وجود امامزادگان 72 تن ساروق به عنوان یک قطب مذهبی و معنوی در توسعه این قطب زیارتی به عنوان یک سرمایه ارزشمند ضرورت دارد.

وی به وجود مرحوم کربلایی کاظم ساروقی به عنوان یک پدیده ویژه و ممتاز و معجزه الهی در دوره معاصر اشاره کرد و گفت: از این سرمایه ارزشمند فرهنگی به خوبی استفاده نشده و مورد غفلت واقع شده است که لازم است بیشتر به این ظرفیت توجه شود .

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت تصریح کرد: اگر در نقاط مختلف دنیا چنین اتفاقی به وقوع می‌پیوست به پاس تجلیل از مقام شامخ این سرمایه فرهنگی بناهای فرهنگی و دینی نظیر مساجد و در عالم مسیحیت کلیساهای متعدد به نام و یاد این شخصیت فرهیخته بنا می‌شد. اما متاسفانه کمترین کاری که باید در خصوص این شخصیت انجام می شد، در ساروق صورت نگرفته است و از این ظرفیت معنوی و مذهبی غافل هستیم.

وی در خصوص مشکلات بخش ساروق نیز گفت: به طور جد پیگیر محور اصلی اراک به ساروق و کمیجان هستیم. در خصوص محور آهنگران ساروق و کمیجان که از مصوبات سفر دولت است، اعتباراتی تخصیص یافته و بخشی از کار مانند تعریض محور صورت گرفته است ولی نیاز به اقدامات تکمیلی و روکش اصلی دارد که در ادامه به سمت کمیجان انجام خواهد شد.

کریمی به مشکل برق و تلفن نیز اشاره کرد و گفت: بزودی مشکل برق و تلفن این منطقه برطرف خواهد شد و به ظرفیت‌های زیرساختی این بخش در حوزه انرژی و برق کمک خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.