موزه عیسی خان بهادری پاتوق فرش استان مرکزی خواهد شد

0

فرماندار کمیجان گفت: نگارخانه و موزه عیسی خان بهادری این شهرستان به عنوان پاتوق فرهنگی فرش استان مرکزی معرفی می شود.

فرش

سیامک سلیمانی در خصوص بازدید رئیس مرکز ملی فرش ایران از نگارخانه و نقاشخانه ایل بزچلو و موزه آثار عیسی‌خان بهادری، این مرکز را مستعد ایجاد پاتوق فرهنگی فرش استان مرکزی دانست و گفت: عیسی خان بهادری حق بزرگی بر گردن صنعت فرش دستباف ایران دارد و ما وظیفه خود می‌دانیم از مقام علمی و هنری این شخصیت بزرگ تجلیل کنیم.

وی بیان کرد: در این بازدید مطرح شد که مرکز ملی فرش ایران می تواند تاریخی شفاهی منطقه را در قالب یک پژوهش مستند کند و چنانچه مشخصه‌ها و ویژگی‌های قالی بورچالی(بزچلو) مستند شود می‌توان زمینه ثبت جهانی مالکیت معنوی قالی بورچالی را به نام کمیجان مانند فرش ساروق فراهم کرد.

فرماندار کمیجان در ادامه یکی از محورهای توسعه‌ای شهرستان را موضوع گردشگری دانست و با اشاره به ظرفیت های بالای این شهرستان در حوزه گردشگری و معرفی مفاخر و مشاهیر این خطه از ایران اسلامی گفت: عیسی‌خان بهادری یکی از مفاخر این منطقه در حوزه قالی بافی و صنعت فرش است.

وی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در حوزه گردشگری شهرستان مطرح شده است، نقش‌های قالی ایل‌ بزچلو بود که برای احیا و بازتولید آن از فعالان صنعت فرش دعوت بعمل خواهد آمد.

سلیمانی تشکیل کارگروهی با عضویت اشخاص حقیقی و حقوقی برای تصمیم گیری و نیز نحوه اجرایی کردن سیاست‌های بازتولید و احیای فرش این منطقه را از برکات بازدید فعالان صنعت فرش از ایل بزچلو و فرش کمیجاناعلام کرد و گفت: قلعه عیسی خان بهادری به دلیل ظرفیت بالای گردشگری که در شهرستان دارد می تواند محلی برای معرفی توانمندی ها و ظرفیت های گردشگری شهرستان باشد.

وی، روستای تاریخی وفس که روستای هدف گردشگری استان است، غار چهرقان، قلعه بهادری روستای اسفندان و ناحیه صنعتی سمقاور را از جمله ظرفیت‌های گردشگری کمیجان برشمرد و افزود: ایجاد یک پاتوق فرهنگی و احیای سفالگری و سنگ‌های قیمتی و تکمیل نگارخانه عیسی خان بهادری که آثار و صنایع دستی کمیجان در این نگارخانه نگهداری می شود زمینه‌ساز تقویت حضور گردشگران خواهد شد.

فرماندار کمیجان با تاکید بر اقدامات حمایتی از سوی موزه فرش ایران که در جریان این بازدید مطرح شد، گفت: در حوزه پژوهش نیز قرار بر این شد که راهبری انجام پژوهش‌های مرتبط با فرش ایل بزچلو و کمیجان توسط موزه فرش ایران صورت گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.