فرش دستباف زنجان در برابر فرش ابریشم قم، قامت راست کرد

0

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان گفت: فرش دستباف زنجان در بازار با فرش ابریشم قم برابری می‌کند.

فرش دستباف ترکمن

«ایرج احمدی» اظهار کرد: با تلاش خوشه فرش استان زنجان، چهار طرح نقشه فرش با عناوین «دلبرچین، گنبد، زنگین و گل‌نشان» در استان زنجان رونمایی شد.

این مسئول ادامه داد: هم‌اکنون فرش دستباف استان زنجان یکی از بهترین برندها و فرش‌های کشور است و این فرش با فرش ابریشم قم، برابری می‌کند اما قیمت واقعی به دست تولیدکننده نمی‏‌رسد که سبب کاهش انگیزه برای تولیدکنندگان است.

وی با اشاره به فعالیت‌های خوشه فرش استان، افزود: خوشبختانه کارهای خوبی توسط این خوشه در حوزه فرش استان صورت گرفته که امیدوارم به سرانجام مطلوب برسد و شاهد نتایج مثبت آن در جامعه به خصوص برای تولیدکنندگان فرش باشیم. همچنین بخش طراحی فرش زنجان نیز ایجاد شده و باید به فارغ‌التحصیلان جدید این رشته‌ها هم اعتماد کرد.

احمدی خاطرنشان کرد: خوشه‌های صنعتی استان زنجان از سال 90 از طریق نقشه فراگیر کشوری شناسایی شد که اولویت‌بندی برای توسعه شش خوشه صنعتی در حال انجام است. همچنین خوشه‌های روی، فرش، کفش، چاقو، مس و صنایع لبنی در اولویت توسعه قرار گرفتند ولی متاسفانه خوشه روی پس از یک سال راه‌‏اندازی متوقف شد و تنوانستیم ذی‌نفعان آن را مجاب به فعالیت در سایه خوشه کنیم.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان، یادآور شد: خوشه فرش استان زنجان در مدت 36 ماه 70 برنامه عمل را اجرا کرده و بیش از 500 میلون تومان از اعتبارات صنایع کوچک در این راستا هزینه شده است.

وی در رابطه با واحدهای تولید فرش دستباف استان، تصریح کرد: واحدهای تولید فرش استان زنجان از 800 واحد در سال 92 به یک هزار واحد تولیدی در سال 96 رسیده و بیش از 10 میلیون دلار فرش با مبدأ تولید استان در سال گذشته به نقاط مختلف جهان صادر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.