با تولیدات نانو در بازار فرش رونق ایجاد کنیم

0

عضو هیئت علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه تولید محصولات دانش بنیان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، گفت: بازار فرش ایران فوق اشباع است و مردم خریدار محصولات موجود نیستند.

حراج فرش تهران

اکبر خدامی در ایده تاب دانشگاه جامع علمی کاربردی فرش و نساجی ایران با بیان اینکه در حال حاضر تولیدات بر مبنای علم و فناوری جای تولیدات به روش‌های سنتی را گرفته است، اظهار کرد: دیگر نمی‌توانیم با داشتن تولیداتی با روش‌های سنتی در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در گذشته اصفهان در صنعت نساجی حرف‌های بسیاری برای گفتن داشت و پایتخت نساجی کشور به شمار می‌رفت، افزود: امروز صنعت نساجی اصفهان برای دیگر شهرها فعالیت می‌کند و در این استان خروجی‌ای برای عرضه به بازار نداریم.

این عضو هیئت علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: تولید بر پایه علم می‌تواند در توسعه کشور نقش داشته باشد و منسوجات سنتی ایران توان رقابت در بازارهای جهانی را ندارد و باید در روند تولیدات داخل بازنگری جدی صورت گیرد.

خدامی با بیان اینکه در حال حاضر صنعت نساجی بین هشت تا 11 میلیارد دلار سرمایه در گردش دارد، ادامه داد: امروز در بازار پوشاک ورزشی کشور پول‌های زیادی جابجا می‌شود و باید تولید کنندگان داخلی با ورود متخصصان این بازار را در دست گیرند.

وی با بیان اینکه برای تولید مناسب، تحقیق و توسعه باید تیم تشکیل شود، تصریح کرد: در کشور شعارهای زیادی می‌دهیم، اما در عمل اقدامی انجام نمی‌دهیم، اما در چین و ترکیه برای بازار مصرف ایران تا سه سال آینده نیز برنامه ریزی کرده‌اند.

این عضو هیئت علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان خاطر نشان کرد: صنعت باید به دنبال محصولات دانش بنیان باشد، شکل‌گیری واحدهای “آر ان دی” امری اجتناب ناپذیر است و باید نیروهای محقق در این واحدها فعالیت کنند.

خدامی اظهار کرد: تاکنون نتوانسته‌ایم پروژه‌هایی را با پشتوانه علم تعریف کنیم تا پاسخگوی نیاز جامعه باشد، اما دانشجویان باید در این زمینه ورود و تجربه کسب کنند و از تکرار تجربه خودداری کنند.

وی با بیان اینکه تولید محصولات دانش بنیان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، اضافه کرد: بازار فرش ایران فوق اشباع است و دیگر مردم خریدار محصولات موجود نیستند. تعدادی از صنعتگران عرصه فرش برای بازه زمانی با کاهش کیفیت تولیدات و در نهایت کاهش قیمت سعی در ایجاد بازار داشتند، اما پس از مدتی وقتی مردم متوجه کیفیت پایین فرش شدند و از خرید انصراف داده و دوباره بازار به حالت رکود بازگشت.

عضو هیئت علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه امروزه کشورهای پیشرفته تنها با استفاده از روش‌های نوین در بازار رقابت می‌کنند، گفت: از این رو پیشنهاد می‌شود در کشور با تولید فرش با کیفیت جدید و به ویژه با استفاده از تولیدات نانو رونق را دراین بازار ایجاد کرد.

خدامی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور فرش ضد میکرو تولید شده و مجوزهای لازم را نیز دریافت کرده است، تضریح کرد: اعتماد سرمایه‌گذاران به این تولیدات نیز باید مورد توجه باشد، زیرا ورود سرمایه‌گذاران می‌تواند موجب تحرک صنعت فرش باشد.

این مطلب چطور بود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.