صادرات ۱۲۰ میلیون دلاری فرش در پنج ماهه امسال

0

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار و پنج ماه نخست امسال ۱۲۰ میلیون دلار با وزن ۱۵۰۰ تن فرش صادر شده است.

نمایشگاه فرش دستباف - همدان

حمید کارگر در گردهمایی و کارگروه روسای ادارات فرش سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها در بجنورد، با اشاره به اینکه فرش ایرانی قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد، گفت: هم اکنون در تمامی سطح کشور بافت فرش با تنوع های متفاوت، گره، سبک ، اندازه ، طرح و نقش های مختلف در حال انجام است.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری نسبت به ایران، دارای مهارت و دانش فنی در زمینه تولید فرش نیست، افزود: فرش دستباف بهترین مثال برای اقتصاد مقاومتی است که می تواند ما را از بیگانگان بی نیاز کند، اما آن همه آن ها به معنی آن نیست که بگویم حال و روز فرش خوب است.

وی ادامه داد: نسبت متوسط صادرات سالانه فرش در گذشته ۵۰۰ میلیون دلار بود که هم اکنون این رقم به ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

کارگر اظهار کرد : ایالات متحده آمریکا یکی از بازارهای اصلی فرش ایران بود که از سال ۲۰۱۰ اجازه نداد تا فرش وارد شود اما به همت برجام صادرات فرش به این کشور از سرگرفته شده است.

به گفته وی، تغییر سلائق در بازار داخلی و خارجی، افزایش استفاده از کفپوش های صنعتی همچون فرش ماشینی، پارکت و سرامیک، وجود تورم شدید از سال ۹۰ تا ۹۲ در موارد اولیه بافت فرش و بالارفتن قیمت فرش و پایین آمدن قدرت رقابت در بازارها از علل دیگری است که روی بازار و صادرات فرش تاثیرگذار بوده است.

وی تصریح کرد : اما با این وجود از سال گذشته میزان صادرات فرش جهش داشته است؛ بطوریکه طی سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار و پنج ماه نخست سال جاری ۱۲۰ میلیون دلار با وزن ۱۵۰۰ تن فرش صادر شده است.

کارگر خاطرنشان کرد: در حال حاضر بافندگان فرش در تنگنا هستند اما روند رو به بهبود است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد: ۱۰ سال تنگنا و فشار روی فعالان فرش موجب شد بازارهای جدیدی نیز برای فرش ایرانی ایجاد شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.