صادرات بیش از ۱۶۹ هزار دلاری فرش دستباف از گمرکات خراسان رضوی

0

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی ۴ ماهه اول سال جاری ۲۴۹۷ کیلوگرم فرش دستباف به ارزش بیش از ۱۶۹ هزار دلار، معادل ۵ میلیارد و ۸۷۶ میلیون ریال از گمرکات استان صادر شد.

حراج فرش تهران

سعید کاظمی اظهار کرد: این میزان از صادرات شامل انواع فرش دستباف و قالیچه و… می‌شود که در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف صادر شده است.

وی با بیان اینکه این فرش‌ها توسط قالیبافان استان تولید شده، عنوان کرد: همچنین عمده‌ترین مقاصد صادراتی ما به کشورهای بحرین، اسپانیا، قطر، ایالات متحده آمریکا، کویت و افغانستان بوده است.

کاظمی تصریح کرد: براساس برنامه‌های عملیاتی اقتصاد مقاومتی سال ۹۶ و تاکید بر توسعه اشتغال و با عنایت به پایین بودن سرانه اشتغال در حوزه فرش دستباف تعداد ۲۱ واحد تولید فرش متمرکز همراه با سه واحد تامین کننده مواد اولیه و دو سایت طراحی فرش با تسهیلات موردنیاز ۱۷۰ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال راه اندازی شده است.

وی افزود: این مجموعه ها با هدف ارتقای کمی و کیفی و تاکید بر توسعه صادرات، پرهیز از تولیدات بی هدف و زمینه‌سازی فرهنگ سفارش‌پذیری راه اندازی شده است.

کاظمی در خصوص مشکلات موجود در صنعت فرش تصریح کرد: رکود بازار فرش و پایین بودن قیمت فرش‌ و مشکلات مربوط به نوسانات قیمت‌ها موجب شده به طور کلی تولید و فروش داخل کاهش داشته باشد.

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه نبود تنوع در طرح و نقشه، عدم دسترسی به طرح و نقشه مناسب و توجه نکردن به رنگ‌بندی فرش‌های دستباف از دیگر مشکلات این حوزه است، خاطرنشان کرد: فرش دستباف نیاز به یک بازنگری اساسی در طرح و نقشه دارد تا بتواند ارزش افزوده بیشتری را تولید کند.

کاظمی ادامه داد: تولید و تجارت سنتی و عدم توانایی در بازاریابی مطلوب و فروش موفق، بازاریابی غیرعلمی و سنتی، عدم دسترسی به مصرف‌کننده واقعی، وجود واسطه‌ها و دلال‌های فرش، کاهش نقدینگی در هنر صنعت فرش و نیاز به تامین منابع مالی ارزان قیمت از مشکلات اساسی صنعت فرش به شمار  می‌آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.