نبود محدودیت برای پرداخت تسهیلات کم‌بهره به تولیدکنندگان فرش در کرمانشاه

0

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: امسال محدودیتی برای پرداخت تسهیلات کم بهره به تولیدکنندگان فرش دستباف و گلیم نداریم.

حراج فرش تهران

«رضا رحیمی» در نشست کمیته فرش و گلیم استان کرمانشاه با اشاره به هدفگذاری انجام شده در زمینه آموزش و اشتغال حوزه فرش و گلیم استان، اظهار کرد: طی شش ماهه نخست امسال سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حوزه فرش در بیشتر موارد توانسته بیش از 50 درصد هدف‌گذاری‌های صورت گرفته را تحقق ببخشد که جای قدردانی دارد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه افزود: کمیته برنامه‌ریزی شهرستان‌ها و استان اعتبارات لازم را برای ارایه آموزش‌های مورد نظر در این زمینه پیش‌بینی کرده است.

این مدیر ارشد اقتصادی استان خاطرنشان کرد: منابع اعتباری خوبی از محل کمک‌های فنی و اعتباری و حوزه اشتغال روستایی به استان اختصاص یافته و همه متقاضیان واجد شرایط حوزه فرش و گلیم استان می‌توانند از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری در قالب شرکت‌های پشتیبان یا انفرادی به بانک‌های عامل معرفی شوند و از این تسهیلات کم‌بهره استفاده کنند.

رحیمی در ادامه شمار دارندگان کارت قالیبافی استان را 58 هزار نفر اعلام کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون 22 هزار و 800 نفر در حوزه صنعت کارت قالیبافی دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به تحقق 74 درصدی هدف‌گذاری تولید فرش در استان در شش ماهه نخست سال، گفت: طی این مدت 84 هزار متر مربع فرش دستباف در استان تولید شده است.

این مدیر ارشد اقتصادی استان خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها مقرر است امسال سه نمایشگاه فرش در استان برگزار شود که تاکنون یک نمایشگاه آن برپا شده است.

رحیمی با تأکید بر ضرورت تداوم حضور تولیدکنندگان فرش استان در نمایشگاه‌های سراسری یادآور شد: خوشبختانه این حضور باعث ورود تولیدکنندگان فرش کرمانشاه به بازارهای بزرگ شده است و بی‌گمان با تلاش‌های بیشتر تولیدکنندگان کرمانشاهی می‌توانند به بازارهای بیشتری در دنیا راه یابند.

وی اظهار کرد: در زمینه تشکیل خوشه فرش و گلیم استان اقدامات خوبی صورت گرفته که امیدواریم با هم‌افزایی حوزه‌های مختلف شاهد رشد خوبی در این زمینه باشیم. یکی از کارهای ارزشمند صورت گرفته این خوشه تکمیل زنجیره ارزش از پشم تا فرش است که یکی از این حلقه‌های خوشه به‌زودی عملیاتی می‌شود.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ادامه داد: هم‌چنین موضوع شستشو و رنگرزی فرش در استان در حال تکمیل شدن است که این مهم با سرمایه بخش خصوصی در آینده نزدیک تحقق می‌یابد و در ادامه می‌تواند زمینه ایجاد اشتغال جوانان کرمانشاهی، ایجاد ارزش افزوده و به‌خصوص تولید نخ با کیفیت مناسب برای تولید فرش دستباف را فراهم کند.

رحیمی یادآورشد: انتظار داریم علاوه‌بر سازمان‌های تخصصی و حمایتی، فرمانداران و بخشداران استان هم در این زمینه تحرک و جدیت بیشتری داشته و با معرفی دارندگان مجوز این رشته‌ها بتوانند اشتغال خوب و با سرمایه‌گذاری پائینی در روستاها و شهرها ایجاد کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.