استاد رسول روفه گر حق ؛ پا جا پای پدر

0

رسول روفه گر حق از هنرمندان مرمت گر فرش ایرانی، فرزند استاد اصغر روفه گر حق است.

روفه گر هم اکنون در شهر تبریز مشغول به فعالیت، مرمت فرش و تدریس در دانشگاه ها و مجامع رسمی و غیر رسمی است.

رسول روفه گر حق در سال ۱۳۳۲ در یکی از شهرهای پرآوازه در فرش دستباف ایران یعنی شهر تبریز بدنیا آمد.

این هنرمند مرمت گر فرش از کودکی با فرش دستباف و حرفه رفوگری آشنا و به تدریج انگیزه اولیه برای ورود به این حرفه را کسب کرد.

رسول روفه گر حق

از همان دوران کودکی عادت چشم و گوشش به آلات و واژه های حرفه پدر، انگیزه وشوق اولیه را در وجودش نهادینه کرده و سبب شد تا از همان دوران نوجوانی عصای دست پدر گردد و در مکتبش زانوی تعلم زند، تا نخ خام ذوقش را در سوزن تیز تجربه پدر تابیده و محکم کند.

وی رج به رج و گره به گره از آموزه های مکتب پدری را خط به خط در دفتر قطوری از تجربیات عملی به سینه خویش نگاشت و در گذر ایام از حاصل یافته ها و بافته های خویش آنرا ویرایش و بروز نمود تا امروزه عصاره فن مرمت را عالمانه در اختیار طالبان نهد.

وی در دوران نوجوانی وارد بازار و حجره پدر شد و علاوه بر کمک به فراگیری حرفه ای مرمت فرش پرداخت. رسول روفه گر حق پس از گذشت مدت زمانی، مغازه ای در بازار تبریز دایر و با این عمل، شغل حرفه ای خود را آغاز کرد.

رسول روفه گر توانست دو مقوله تجربه و علمی را با یکدیگر درآمیخت و توانست فرش های موزه ای همانند موزه هامبورگ را ارزیابی و ترمیم کند.

ایشان با بیش از سه دهه تجربه در حوزه مرمت فرش، در دو حوزه بازار و حتی دانشگاه فعالیت داشته و دارد.

از جمله سوابق وی می توان به همکاری با مرکز آموزش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، همکاری با مدرسه عالی شهید سرداری، پذیرش مسئولیت در تدوین ثبت ملی و جهانی فرش آذربایجان و عضویت در هیئت موسس انجمن طراحان و نقاشان قالی آذربایجان اشاره داشت.

این مرمت گر فرش به دریافت دکتری افتخاری نایل شده و هم اکنون علاوه بر مرمت فرش، کارشناسی فرش های موزه ای، عضویت در شورای سیاست گذاری میراث فرهنگ و مسئولیت در موزه فرش تبریز (که به زودی راه اندازی خواهد شد)، در دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز مشغول به تدریس است.

4.8/5 - (131 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.